AFW Prize winners for 2016

The School of Agriculture, Food and Wine’s high achieving students in the 2016 academic year were celebrated at a prize ceremony at Lirra Lirra on May 2nd.

Academic staff, award sponsors, family and friends were on hand to congratulate the following students on their outstanding achievements. Congratulations to you all!

 

 

Master of Biotechnology (Plant Biotechnology)
Soroptimist International Prize
Awarded to the female student with the highest cumulative GPA in the first year of the Master of Biotechnology

Lina Herliana

ACPFG Prize
Awarded to the most outstanding graduating Masters of Biotechnology student

Belinda Akomeah

Bachelor of Agricultural Sciences
Lois Harris Agricultural Bureau Scholarship
Awarded to the domestic student with the highest ATAR amongst those undertaking agricultural studies at tertiary level

Bradley Katemis

Dorothy Wearing Drew Travelling Prize in Agriculture
For commitment and participation in activities that raise the profile of agriculture academically and within the community

Rebekah Starick

Daniel Livingston Prizes
For the student gaining the highest aggregate in each year of the program

Jackie Chapman (1st yr)
Angus Butler (2nd yr)
Brody Lock (3rd yr)

E.J. and E.I. Graham Prize
For the student who gains the highest mark in the course Soil and Plant Nutrition

William Fairlie

C.M. Donald Prize
For the best student in Agronomy

William Fairlie

D.B. Adam Memorial Prize
For the best student in Plant Pathology

Brody Lock

Mark Paul Bowker Memorial Prize
For the student who gains the highest aggregate in the courses Professional Skills in Agricultural Science and Research Methodology in Agricultural Science

Brody Lock
and
Melissa McCallum

Peter Waite Medal
The student completing the degree with the most distinguished record in the Bachelor of Agricultural Sciences

Brody Lock

Bachelor of Food & Nutrition Science
Australian Institute of Food Science and Technology Prize
For the student with the highest aggregate in the Bachelor of Food & Nutrition Science

Sze Teng Tan

Bachelor of Viticulture & Oenology
Kenneth T Hardy Memorial Scholarship
For the student with the best performance in first year

Jackson Jansz

Brokenwood Wines Prize
For the student with the highest aggregate in second year

Lukas Papagiannis

Treasury Wine Estates Prize
Student showing the greatest aptitude and excellence in the course Winemaking at Vintage

Jemma McGilton

Jacobs Creek Viticulture & Winemaking Scholarship
Student in the final year of the Bachelor of Viticulture & Oenology chosen by  representatives from Pernod-Ricard

Daniela Gaggl
and
Georgina Jacobs

South Australian Wine Industry Association Silver Medal
Second highest aggregate in the Bachelor of Viticulture & Oenology and Bachelor of Viticulture & Oenology Honours

Nathan Foreman

St. Hallett’s Viticulture & Oenology Prize
Highest aggregate in the Bachelor of Viticulture & Oenology and Bachelor of Viticulture & Oenology Honours

Simon Mussared

David Bradley Memorial Prize
Graduating student whose personal qualities, enthusiasm and aptitude indicate the promise of an outstanding contribution to the wine industry

Anna Jorgensen

Gramp Hardy Smith Memorial Prize
Most outstanding graduating student in Bachelor of Viticulture & Oenology and Bachelor of Viticulture & Oenology Honours

Simon Mussared

This entry was posted in News, School of Agriculture, Food & Wine. Bookmark the permalink.

Comments are closed.